A számítógép ventilátora teljes erőből pörög, a gép melegszik, esetleg lassabban reagál, mint ahogy azt korábban megszokta. Ismerős? Ez bizony azt jelenti, hogy itt az idő foglalkozni a tisztítással, mutatjuk, hogyan csinálja és mi az, ami külön figyelmet érdemel!
Miért fontos a tisztítás?
Bár elsőre talán úgy tűnhet, hogy a tisztítás fölösleges dolog, a számítógép nagyon is igényli a törődést. Ahogy beszívja a levegőt a hűtéshez, azzal együtt jön a por, a szőrszálak és minden egyéb, ami a levegőben lebeg. Mindezek pedig idővel vastag réteget képeznek a gép belsejében, a ventilátorokon, hűtőbordákon.
A por esztétikai problémát ugyan jelent, legfeljebb csak üveg oldallapos gépházak esetén, viszont veszélyezteti a működést. Túlmelegedést okoz, ami lassítja a gépet, és hangos működést eredményez, mert a ventilátorok jobban dolgoznak. Szélsőséges esetben komolyabb károsodást is okozhat és PC javítást tehet szükségessé, végső soron pedig rövidíti a hardver élettartamát.
Milyen gyakran tisztítsa a gépet?
Normál használat esetén 6 havonta érdemes alapos tisztítást végezni. Gyakoribb tisztítás szükséges azonban akkor, ha háziállatot tart, ha gyakran eszik-iszik a számítógép mellett, ha a számítógép a földön áll, sőt, akkor is, ha dohányzik a közelében. A jó hír, hogy az alapvető tisztítást otthon is könnyedén elvégezheti. Amire szüksége lesz:
- Csavarhúzó
- Sűrített levegős spray
- Puha ecset vagy régi fogkefe
- Mikroszálas kendő
A tisztítás menete 5 egyszerű lépésben
- Kapcsolja ki a számítógépet és húzza ki a konnektorból, várjon 10-15 percet, hogy lehűljön, majd vigye a gépet egy jó szellőző helyiségbe. Első a biztonság!
- A ház kinyitásához a legtöbb számítógépnél elég egy egyszerű csavarhúzó, de ha bizonytalan, nézzen utána a gép típusának megfelelően.
- Fújja át sűrített levegővel a ventilátort és a hűtőbordákat, figyeljen a ventilátor lapátjainak rögzítésére. A csatlakozókat szintén sűrített levegővel, a gépházat törlőkendővel tisztítsa meg.
- Puha ecsettel vagy fogkefével óvatosan távolítsa el a makacs szennyeződéseket, majd a mikroszálas kendővel törölje át a nagyobb felületeket. Vizes tisztítószert semmiképpen se használjon!
- Végül következhet az összerakás. Ellenőrizze, hogy minden csatlakozó a helyén van, zárja be a gépházat, kapcsolja be a számítógépet és élvezze a csendes működést!
Mit tehet laptop esetében?
A laptopok tisztítása bonyolultabb, mivel itt az alkatrészek szorosan össze vannak építve, általában csak a külső szellőzőnyílásokon keresztül lehet sűrített levegővel kifújni a port. A billentyűzet alatt és a képernyő mögött is gyűlik a por, és ha nem foglalkozik vele, könnyen laptop javítás lehet a vége, ám a tisztítást ebben az esetben jobb szakértőre bízni.
Hogyan segíthetünk mi?
Ha nem érzi magát magabiztosnak a gép szétszedésében, nem érdemes egyedül belevágni, de ha már évek óta nem volt tisztítva a számítógép, akkor is jobb megoldás lehet egy szakszerű, átfogó tisztítás. Szakértőre érdemes bízni a munkát ezen felül akkor is, ha nem szeretné veszélyeztetni a garanciát.
Egy szakember ráadásul nem csak alaposan megtisztítja a számítógépet, hanem egyúttal felméri az alkatrészek állapotát is, így megelőzhetők a komolyabb meghibásodások. Minimális ráfordítással sokat nyerhet, nem érdemes tehát elhanyagolni a karbantartást.
Ne hagyja, hogy a por legyőzze a számítógépét! Tapasztalt csapatunk gondoskodik arról, hogy a gép újra csendben és hatékonyan működjön. Ha szükséges, a komplett számítógép javítást is elvégezzük, és természetesen laptopjával is fordulhat hozzánk. Várjuk megkeresését!